dla prasy

informacje prasowe

książki

do pobrania

kontakt

newsletter dla mediów

imię i nazwisko

redakcja

e-mail

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki informacji na temat oferty wydawniczej wydawnictwa Akcent.

Jan Costin Wagner odwiedzi Polskę

2011-10-11

Jan Costin Wagner, utalentowany i uhonorowany wieloma nagrodami młody pisarz z Niemiec, w listopadzie przyjedzie do Polski promować swoje dwa kryminały z komisarzem Kimmo Joentą, których akcja rozgrywa się w fińskim mieście Turku: „Milczenie” oraz „Zimę lwów”.

Jan Costin Wagner urodził się w 1972 roku w Langen w Niemczech. Mieszka w Niemczech, tam pracuje jako pisarz i muzyk. Jednak jego drugim domem jest Finlandia – ojczyzna jego żony Niiny. – Umiejscowiłem akcję w Finlandii. Nie dlatego, że Finlandia jest smutna, lecz dlatego, że ją kocham i noszę głęboko w swym sercu, dlatego, że jest dla mnie ojczyzną i dlatego, że równocześnie pozostaje dla mnie zagadką. Zagadkowa ojczyzna. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca akcji – mówił niedawno Jan Costin Wagner w wywiadzie dla portalu Zbrodnia w Bibliotece.

Niemiecki ekspert literatury kryminalnej Tobias Gohlis zalicza Wagnera do autorów, którzy – zwłaszcza za granicą – tworzą wizerunek współczesnej „niemieckiej powieści kryminalnej”. Gohlis zaznacza jednak, że Wagner, „mistrz moralnej niepewności”, nie przywiązuje szczególnej wagi do tego, by jego książki odpowiadały regułom gatunku. Sam Wagner mówi o swojej twórczości: –Całe moje pisarstwo krąży w ostatecznym rozrachunku wokół próby odnalezienia języka wyrażającego odczucia ludzi w skrajnych sytuacjach stanowiących egzystencjalne zagrożenie (…). Pragnę siebie i czytelnika skonfrontować z katastrofalnymi stanowiskami wyjściowymi, by jednak w końcu odnaleźć te chwile, w których życie pokonuje śmierć.

Jak na swoim blogu stwierdza krytyk literacki Robert Ostaszewski, Wagner pisze o stracie, ścieżkach życia, które niespodziewanie skręcają na manowce, klęskach, które albo niszczą ludzi, albo dają im impuls do zmiany (…). Wagner nie moralizuje, nie ocenia działań i wyborów swoich bohaterów. Pokazuje ich w momentach psychicznego i emocjonalnego rozchwiania.

Do tej pory w Polsce ukazały się dwie książki Wagnera z komisarzem Kimmo Joentą: „Księżyc z lodu” oraz „Milczenie”. Na podstawie tej drugiej powieści został nakręcony thriller „Cisza” w reżyserii Barana bo Odara, który niedawno miał swoją polską premierę. Fani Wagnera już w listopadzie będą mieli okazję zapoznać się z kolejną książką Wagnera, „Zimą lwów”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Akcent. Nie dość na tym: Jan Costin Wagner będzie jednym z bohaterów wystawy kryminału niemieckojęzycznego organizowanej przez Goethe Institut, którą będzie można obejrzeć w listopadzie podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, a w grudniu w Goethe Institut w Warszawie.

Powieści Wagnera zostały dotąd przetłumaczone na 14 języków. Amerykańskie wydanie kryminału Księżyc z lodu” w 2008 roku znalazło się na liście książek nominowanych do prestiżowej nagrody literackiej Los Angeles Times Book Prize. Za książkę Milczenie” autor otrzymał w 2008 roku nagrodę Deutscher Krimipreis za najlepszy niemiecki kryminał, a w 2010 roku został nominowany do francuskiej nagrody Prix du polar européen za najlepszy kryminał europejski przetłumaczony na język francuski.

Jan Costin Wagner przyjedzie do Polski na zaproszenie Goethe Institut, wydawnictwa Akcent i organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. 23 listopada spotka się z czytelnikami w Goethe Institut w Warszawie, 24 listopada – w Goethe Institut w Krakowie, a 25 listopada weźmie udział w panelu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Pisarz przygotował dla swoich czytelników w Polsce małą niespodziankę. Napiszemy o tym już wkrótce.

Kontakt dla mediów: Zofia Matejewska, tel. 606 616 522, e-mail: zofia.matejewska@wydawnictwoakcent.pl


pliki do pobrania:
a_JCW_Zima-lwow_500.jpg
a_JCW_Milczenie_500.jpg

zobacz wszystkie informacje

katalog pdf

partnerzy
RSS wydarzeniaWydawnictwo Akcent

© BC Edukacja sp. z o.o. 2011