dla prasy

informacje prasowe

książki

do pobrania

kontakt

newsletter dla mediów

imię i nazwisko

redakcja

e-mail

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki informacji na temat oferty wydawniczej wydawnictwa Akcent.

Premiera książki „Urbi et Gorbi...” Joachima Jauera i spotkanie z autorem

2011-04-19

20 kwietnia na rynku ukazała się książka „Urbi et Gorbi. Jak chrześcijanie wpłynęli na obalenie reżimu komunistycznego w Europie Wschodniej”. Jej autorem jest Joachim Jauer, były korespondent niemieckiej telewizji ZDF, który na własne oczy obserwował upadek komunizmu w tej części Europy.

 Jednoczesne pojawienie się na światowej scenie Michaiła Gorbaczowa i Karola Wojtyły nawet z perspektywy tylu lat wydaje się swego rodzaju cudem. Polski papież przyczynił się do obalenia komunizmu, a radziecki sekretarz generalny zezwolił, aby to się dokonało. Joachim Jauer jako kronikarz ZDF na bieżąco odnotowywał wydarzenia 1989 r. w Europie Wschodniej – wydarzenia, które wstrząsnęły światem.

Joachim Jauer był naocznym świadkiem pierwszych oznak upadku żelaznej kurtyny i zakrojonych na masową skalę ucieczek obywateli NRD z ich kraju rodzinnego. Książka obejmuje szeroki zakres tematów: począwszy od niezależnego związku zawodowego „Solidarność” przez upadek muru berlińskiego aż po koniec zimnej wojny.

Jauer opowiada o wielkiej nadziei na wolność, o poszukiwaniu prawdy i o ludziach, których odwaga umożliwiła cud: upadku komunizmu.

W dniach 27-29 kwietnia Joachim Jauer będzie gościć w Warszawie. 28 kwietnia weźmie udział polsko-niemieckiej debacie „Urbi et Gorbi. Jak chrześcijanie wpłynęli na obalenie reżimu komunistycznego w Europie Wschodniej”.

Joachim Jauer, korespondent telewizji zachodnioniemieckiej w NRD i Europie środkowo-wschodniej w latach 80., napisał bardzo przystępną historię jesieni ludów 1989 r.

Adam Krzemiński, niemcoznawca, dziennikarz tygodnika „Polityka”

 Jest to spojrzenie na wydarzenia, które rozgrywały się w 1989 r. w krajach Europy Środkowej oczami bezpośredniego ich obserwatora – człowieka, który wprawdzie jako dziennikarz z Niemiec Zachodnich patrzył na nie niejako z zewnątrz, ale równocześnie posiadał spore osobiste doświadczenie i dużą wiedzę na temat Europy Środkowej i życia w systemie komunistycznym.

Wojciech Pięciak, niemcoznawca, dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”

 O autorze

Urodzony w Berlinie w 1940 r., długoletni korespondent ZDF w NRD, prezenter programu „Kennzeichen D”, korespondent specjalny w Europie Środkowej i Wschodniej, kronikarz rewolucyjnych wydarzeń z 1989 r., do 2003 szef studia ZDF w Berlinie. Obecnie niezależny autor i twórca filmów dokumentalnych.

Jest laureatem wielu nagród: otrzymał prestiżowe wyróżnienie niemieckich krytyków za program „Kennzeichen D”, nagrodę Gustava Heinemanna za zasługi na rzecz wolności i sprawiedliwości, medal Karla von Ossietzky’ego za wkład w urzeczywistnianie praw człowieka, nagrodę Jakoba Kaisera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu telewizyjnego, a także Złotą Kamerę za wiarygodność w telewizji (1999).

Dane bibliograficzne

Termin wydania: 20 kwietnia 2011 | Cena detaliczna: 44,90 zł | ISBN: 978-83-61059-14-1 | Liczba stron: 340 | Tłum.: Beata Moryl | Oprawa: twarda

Książka powstała dzięki wsparciu Goethe Institut.

 

Kontakt dla mediów

Zofia Matejewska, Wydawnictwo Akcent

tel. 0-606-616-522, e-mail: zofia.matejewska@wydawnictwoakcent.pl

Jakub Frołow, BookSenso sp. z o.o.

Tel. 660 695 114, e-mail: kuba@booksenso.pl


pliki do pobrania:
a_JJ_Urbi-et-Gorbi.pdf
jauer.jpg
a_JJ_Urbi-et-Gorbi_WKLAD_003-022.pdf

zobacz wszystkie informacje

katalog pdf

partnerzy
RSS wydarzeniaWydawnictwo Akcent

© BC Edukacja sp. z o.o. 2011