dla prasy

informacje prasowe

książki

do pobrania

kontakt

newsletter dla mediów

imię i nazwisko

redakcja

e-mail

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki informacji na temat oferty wydawniczej wydawnictwa Akcent.

Premiera skandynawskiej sagi pt. „Krystyna córka Lavransa”

2011-04-20

Skandynawska saga Krystyna córka Lavransa to historia miłości, w której szczęście – choć osiągalne – bywa niezwykle krótkotrwałe. Autorką sagi jest norweska pisarka Sigrid Undset, laureatka literackiej nagrody Nobla. Premiera książki odbyła się 18 kwietnia.

W 1306 roku, w targanej konfliktami wewnętrznymi Norwegii, Lavrans z żoną Ragnfridą i córeczką Krystyną osiedlają się na gruncie Jørund w pięknej górskiej dolinie w Gudbrandsdalen. Od tej chwili śledzimy ich historię toczącą się w epoce rozgrywek politycznych, walki o władzę oraz dominującej roli Kościoła. Opowieść jest tak plastyczna, że razem z jej bohaterką przenosimy się w ten nieistniejący już świat, w którym liczyły się prawda, honor, męstwo i głęboka, szczera religijność. Z kart powieści przenika szmer strumieni, stukot kopyt, zapach morza i ciepło promieni słońca zachodzącego nad norweskimi fiordami. Poznajemy realia trudnego codziennego życia na ziemskim dworze i obyczaje tamtych czasów.

Krystyna córka Lavransa to przede wszystkim historia kobiety, która wbrew tradycji epoki, nakazującej córce bez cienia sprzeciwu poddawać się woli ojca w kwestii małżeństwa, odważnie walczy o własne wybory i samodzielne kształtowanie życia. Krystyna zmienia się, dojrzewa, poddaje się namiętnościom, grzeszy i upada, ale chwilę później podnosi się i znów stawia czoła losowi – z pokorą i determinacją wypływającą z mocno ugruntowanej wiary i wrażliwego sumienia. Krystyna córka Lavransa to bez wątpienia jeden z najlepszych i najpiękniejszych kobiecych portretów psychologicznych w literaturze pięknej.

Autorką książki jest Sigrid Undset – norweska powieściopisarka i nowelistka. Undset była córką znanego norweskiego archeologa. Już od dziecka fascynowały ją stare sagi skandynawskie. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę biurową, jednak nadal najbardziej interesowała ją literatura. Początkowo w swych utworach poruszała tematykę współczesną, dotykała ważkich społecznie tematów, wypowiadała się przeciw rasizmowi i nacjonalizmowi, popierała równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Największą sławę przyniosły jej powieści historyczne – Krystyna córka Lavransa oraz Olaf syn Auduna, które do dziś są wznawiane w wielu krajach. Po zajęciu Norwegii przez Niemców, była zmuszona opuścić kraj i wyjechać do USA. Do ojczyzny wróciła w 1945 r. W 1928 r. Sigrid Undset przyznano literacką Nagrodę Nobla za „niezapomniany opis skandynawskiego średniowiecza”.

Krystyna córka Lavransa ukazała się w dwuczęściowym komplecie, każdą z części można także kupić osobno. Książka jest dostępna w księgarniach Matras na terenie całej Polski, w Traffic Club w Warszawie, Gliwicach i Wrocławiu oraz w księgarni internetowej wydawnictwa Akcent: www.wydawnictwoakcent.pl.

Książkę polecają: magazyn „Zwierciadło”, magazyn „Estilo”, portal Kobieta i Kariera, Traffic Club, Multikino Kino na Obcasach.


pliki do pobrania:
a_SU_Krystyna-corka-Lavransa_cz-I.pdf
a_SU_Krystyna-corka-Lavransa_cz-II.pdf

zobacz wszystkie informacje

katalog pdf

partnerzy
RSS wydarzeniaWydawnictwo Akcent

© BC Edukacja sp. z o.o. 2011