dla prasy

informacje prasowe

książki

do pobrania

kontakt

newsletter dla mediów

imię i nazwisko

redakcja

e-mail

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki informacji na temat oferty wydawniczej wydawnictwa Akcent.

Młodzi ludzie pokochają tę powieść. „Człowiek, który pokochał Yngvego” Torego Renberga już w sprzedaży

2011-05-27

Opowieść o zakochaniu, przyjaźni i dorastaniu w czasach, gdy nikt nie znał internetu, a muzyki słuchało się z walkmanów.

Jest styczeń 1990 roku. Jarle Klepp ma 17 lat i uczy się w liceum w Stavanger, małym mieście w zachodniej Norwegii. W jego życiu liczą się rock, seks i polityka. Razem z najlepszym kumplem Helge gra w kapeli punkowej Mathias Rust Band, ma świetną, kochającą go dziewczynę Katrine, chętnie eksponuje swoje komunistyczne przekonania, chodzi w czarnym płaszczu i arafatce, a do tego cały czas stara się wyróżnić z tłumu.

Wszystko zmienia się w dniu, gdy w jego szkole pojawia się nowy uczeń o imieniu Yngve – roztargniony marzyciel lubiący słuchać popu, grać w tenisa i czytać o starożytnym Egipcie. Jarle ze zdumieniem odkrywa w sobie gwałtowne uczucia wobec chłopaka, graniczące z platoniczną miłością. Młody anarchista nie może przestać o nim myśleć, podświadomie szukając okazji do spotkań…

Choć z ideałami bohatera powieści kłócą się zainteresowania nowo poznanego kolegi, Jarle postanawia stać się dla niego zupełnie innym człowiekiem. Jego zmiana stanowi początek szeregu wydarzeń, które jedno po drugim doprowadzą do zawalenia się dotychczasowego życia głównego bohatera, a w decydującym momencie chłopak będzie musiał dokonać wyboru między lojalnością wobec przyjaciół, matki i dziewczyny, a postępowaniem zgodnie z głosem serca.

„Człowiek, który pokochał Yngvego” Norwega Tore Renberga to pełna energii i uroku opowieść o zakochaniu, przyjaźni i dorastaniu w romantycznych czasach, gdy nie znano internetu i komórek, a muzyki słuchało się z walkmanów. To porywająca, zabawna, a czasem dramatyczna historia o dojrzewaniu młodego buntownika do odpowiedzialności i miłości. Historia o przeobrażającym się świecie i fascynacji, która zmienia wszystko.

Pomimo niełatwej tematyki powieść zachwyca lekkim, skrzącym się humorem stylem. „To idealny przykład książki, którą czyta się jednym tchem, a chociaż akcja rozgrywa się na przestrzeni zaledwie kilku dni i nie jest szczególnie obfita w wydarzenia, od lektury trudno się oderwać właśnie za sprawą świetnego, żywego języka Renberga. Ta intensywna warstwa językowa, wraz z licznymi odwołaniami do muzyki pochodzącej z opisywanego okresu, cytatami z utworów The Smiths, Pixies i innych lubianych przez Jarlego zespołów, tworzy sugestywny obraz epoki i całego norweskiego pokolenia. Pokolenia, które chyba nie różni się znów tak bardzo od swoich polskich rówieśników” (Katarzyna Tunkiel, doktorantka na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, specjalizująca się w literaturze norweskiej).

W 2008 roku na podstawie książki powstał film w reżyserii Stiana Kristiansena, który zdobył tysiące fanów na całym świecie, także w Polsce. Na samym początku filmu można usłyszeć znaną piosenkę „Bo jo cię kochom” polsko-norweskiej grupy De Press.

W kolejnej powieści Renberga pt. „Charlotte Isabel Hansen”, która ukaże się w sierpniu nakładem wydawnictwa Akcent, śledzimy dalsze losy Jarlego Kleppa. Klepp stanie oko w oko z siedmiolatką, która wywróci do góry nogami jego dotychczasowe studenckie życie.

 

Dane bibliograficzne

Termin wydania: 20 maja 2011 roku | cena detaliczna: 39,90 zł | ISBN: 978-83-61059-31-8 | liczba stron: 400 | tłum.: Katarzyna Tunkiel | oprawa: miękka ze skrzydełkami

 

Książka powstała dzięki wsparciu fundacji NORLA.

 

Kontakt dla mediów

Zofia Matejewska, Wydawnictwo Akcent

Tel. 22 862 30 01, 606 616 522, zofia.matejewska@wydawnictwoakcent.pl

Jakub Frołow, BookSenso sp. z o.o.

Tel. 660 695 114, e-mail: kuba@booksenso.pl


pliki do pobrania:
a_TR_Czlowiek-ktory-pokochal-Yngvego_500.jpg

zobacz wszystkie informacje

katalog pdf

partnerzy
RSS wydarzeniaWydawnictwo Akcent

© BC Edukacja sp. z o.o. 2011