Śmierć władców śmierci. Recenzja Roberta Ostaszewskiego

W nowej powieści Wagnera policjanci, prowadząc śledztwo, wchodzą w świat współczesnych mediów. Dzięki temu pisarz może opisać i ocenić ich stan, wpływ na rzeczywistość, podobnie zresztą jak wielu autorów skandynawskich. Wagner wzbrania się przed jednoznacznymi ocenami mediów, pokazuje jednak zagrożenia, które pojawiają się w momencie, kiedy pogoń ze newsem, tematem zapewniającym oglądalność staje się ważniejsza niż zwykła ludzka przyzwoitość.

Niemiecko-skandynawski autor kryminałów, Jan Costin Wagner powinien być u nas coraz lepiej rozpoznawalny, choćby dlatego że gościł na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu a do tego całkiem niedawno wyszła jego kolejna powieść Zima lwów z cyklu o policjancie, który zwie się Kimmo Joentaa. Dlaczego niemiecko-skandynawski? Bo mimo iż pochodzi z kraju naszego zachodniego sąsiada, akcję powieści umieszcza w Finlandii.

Tych, którzy znają poprzednie książki Wagnera, Zima lwów niczym nie zaskoczy (ale to żaden zarzut…). Po raz kolejny mamy do czynienia z kryminałem, w którym od policyjnego śledztwa ważniejsze są psychologiczne napięcia między bohaterami. Znowu właściwie od samego początku czytelnik wie, kto i dlaczego zabija. Zostaje zadźgany kolega z pracy Joenty, policyjny medyk. Niedługo potem w ten sam sposób ginie człowiek, zajmujący się przygotowywaniem fantomów trupów na potrzeby filmu. Co ich łączy? Obaj wystąpili w telewizyjnym, bardzo popularnym talk show i nazwani zostali przez dziennikarzy „władcami śmierci”. Po jakimś czasie morderca atakuje również prowadzącego ów program, który jednak cudem uchodzi z życiem. Morderca – a właściwie morderczyni, bo to sprawka kobiety, która utraciła bliskich w katastrofie budowlanej i nie potrafiła pogodzić się ze stratą (motyw straty, trudnej pracy żałoby pojawia się również w Milczeniu Wagnera). Policjanci, z Joentą na czele, długo kręcą się w kółko, próbując ustalić motywy, kierujące mordercą. (...)

Czytaj więcej na blogu Roberta Ostaszewskiego Mania literatury.

przejdź do tej książki

zobacz wszystkie recenzje/zapowiedzi

katalog pdf

partnerzy

newsletter

(i wpisz nazwę wydawnictwa)

by otrzymywać newsletter


RSS wydarzeniaWydawnictwo Akcent

© BC Edukacja sp. z o.o. 2011