O „Café Auschwitz”: historia przedstawiona bez upiększeń, porusza autentyzmem...

Znakomita książka. Jej temat to przyjaźń młodego Niemca z Januszem, byłym więźniem obozu Auschwitz-Birkenau (…). Historia przedstawiona bez upiększeń, w poetyce wręcz reportażowej, porusza autentyzmem, pobudza do myślenia, a może i do przewartościowania stereotypowych zapatrywań – pisze o Café Auschwitz Dirka Braunsa Zofia Posmysz, pisarka, była więźniarka KL Auschwitz.

Kompozycja sprawia, że czyta się ten quasireportaż jak powieść sensacyjną – przeplatają się wątki, realia, zmienia się odpowiednio poetyka (…). Następują zwroty akcji: uczestnictwo w pracach wolontariuszy niemieckich w Muzeum Auschwitz-Birkenau, późniejsza z Januszem wyprawa do Oświęcimia, uczestnictwo w zjeździe byłych więźniów i spotkania z niemieckimi „turystami” niekonwencjonalnie, werystycznie opisane, wreszcie podróż do Niemiec w poszukiwaniu byłego esesmana, którego Janusz jakoby pamiętał z pobytu w obozie.

I walor, być może najbardziej istotny utworu: wizerunek głównego bohatera Janusza z jego słabościami, kompleksami, poobozową traumą, psychologiczne portrety drugoplanowych postaci  i wreszcie autopsychoanaliza samego narratora sprawiają, że ta sugestywna proza mówi o kondycji ludzkiej w ogóle.

zobacz wszystkie recenzje/zapowiedzi

katalog pdf

partnerzy

newsletter

(i wpisz nazwę wydawnictwa)

by otrzymywać newsletter


RSS wydarzeniaWydawnictwo Akcent

© BC Edukacja sp. z o.o. 2011