Oswajanie straty. Recenzja Roberta Ostaszewskiego

Mimo iż tłumaczeń niemieckiej (czy szerzej – niemieckojęzycznej) prozy kryminalnej ukazuje się u nas całkiem sporo, to jednak „kryminaliści” z kraju naszych zachodnich sąsiadów w Polsce są wciąż słabo znani i rozpoznawalni. Przyczyn takiego stanu rzeczy wskazać by można pewnie wiele. Choćby istny zalew kryminałów skandynawskich (nie zawsze – co tu kryć – wartych specjalnej uwagi). Ale też słabość promocji większości polskich wydawców, którzy nie potrafią „sprzedać” czytelnikom nowych nazwisk. A szkoda, bo niektórzy autorzy kryminałów niemieckojęzycznych są bez wątpienia warci uwagi...

Milczenie jest drugą po Księżycu z lodu (pol. wyd. 2007) książką tego pisarza przełożoną na polski. Tym razem Wagner ma większe szanse, aby mocniej wryć się w pamięć naszych fanów kryminału – choćby dlatego że właśnie do kin wchodzi ekranizacja Milczenia, nosząca tytuł Cisza.

Książka Wagnera należy do kategorii kryminałów nazywanych przeze mnie wyciszonymi, czyli takich, w których nie ma szaleńczo szybkiej akcji, licznych twistów i piętrowych zagadek. A co jest w zamian? Nastrój, niebanalni bohaterowie bądź rozbudowane tło społeczne lub psychologiczne. Niemiecki autor zdecydowanie postawił na psychologię. W Milczeniu czytelnik od samego początku wie, kto i dlaczego zabił. Za to nie wiedzą tego policjanci, którzy kręcą się w kółko, robiąc jedynie to, co w danej chwili mogą zrobić, czyli prowadząc tzw. rutynowe czynności śledcze. Dzięki takiemu właśnie ustawieniu fabuły, narrator może skupić się na śledzeniu psychologicznych niuansów, budowaniu pogłębionych portretów bohaterów – zarówno policjantów, jak i ofiar oraz zbrodniarzy.

Czytaj więcej na blogu Roberta Ostaszewskiego Mania literatury

Robert Ostaszewski, pisarz, krytyk literacki, ostatnio wraz z Martą Mizuro opublikował powieść kryminalną „Kogo kocham, kogo lubię”

Razem z Robertem Ostaszewskim zapraszamy Was do konkursu z Wagnerem! Szczegóły konkursu na blogu Mania literatury

przejdź do tej książki

zobacz wszystkie recenzje/zapowiedzi

katalog pdf

partnerzy

newsletter

(i wpisz nazwę wydawnictwa)

by otrzymywać newsletter


RSS wydarzeniaWydawnictwo Akcent

© BC Edukacja sp. z o.o. 2011