Premiera kolejnej powieści Torego Renberga!

Czy to naprawdę możliwe? Dziecko? Małe dziecko? Czyżby on, Jarle Klepp, miał dziecko? W księgarniach na terenie całej Polski już jest dostępna książka „Charlotte Isabel Hansen” Torego Renberga.

Tore Renberg w 2008 roku otrzymał za Charlotte Isabel Hansen Norweską Nagrodę Księgarzy, przyznaną wcześniej między innymi takim literackim osobistościom jak Anne Ragde, Anne Holt, Jostein Gaarder i Jo Nesbø!

Jest 6 września 1997 roku. Jarle Klepp studiuje literaturoznawstwo na Uniwersytecie w Bergen. Dnie spędza na pisaniu pracy magisterskiej, a wieczory – na alkoholowych imprezach w towarzystwie swoich intelektualnych znajomych, charyzmatycznego promotora oraz oszołamiająco pięknej i bogatej doktorantki, Herdis Snartemo, z którą pozostaje w bardzo luźnym erotycznym związku. Jego stylu życia na pewno nie można nazwać odpowiedzialnym. Do czasu...

Okazuje się bowiem, że Jarle zostaje wezwany przez policję do złożenia próbki krwi w celu potwierdzenia ojcostwa. Pozytywny wynik wykazuje, że ma niespełna siedmioletnią córkę z niejaką Anette Hansen. Charlotte Isabel, bo takie imiona nosi dziewczynka, jest owocem szalonej imprezy z czasów liceum, tej samej, której opis można znaleźć w powieści Człowiek, który pokochał Yngvego. Wkrótce Anette informuje Jarlego, że wyjeżdża na wakacje, a Charlotte Isabel przyleci do niego z Oslo, by wreszcie poznać swojego tatę. Oszołomiony Jarle zjawia się na lotnisku i staje oko w oko z siedmiolatką, która wywróci do góry nogami jego dotychczasowe studenckie życie.

Na podstawie tej książki, a także na podstawie poprzedniej, nakręcono filmy. Pierwszy można było już obejrzeć w Polsce, m. in. na Canal Plus i HBO. Do obydwu filmów scenariusz napisał sam autor.

W lutym tego roku w Norwegii odbyła się premiera świetnego filmu na podstawie „Charlotte Isabel Hansen”: http://www.filmweb.pl/film/Jeg+reiser+alene-2011-571123. W obu filmach, podobnie jak w książkach, pojawiają się częste nawiązania do muzyki rockowej i punkrockowej, której słuchają bohaterowie. W „Człowieku…” można było usłyszeć nawet kawałek „Bo jo cie kochom” zespołu Depress.

Tore Renberg urodził się w 1972 r. w Stavanger. Studiował filozofię i literaturoznawstwo w Bergen, pracował jako krytyk literacki i eseista, publikując w kilku znaczących czasopismach literackich. Od roku 1995 opublikował kilkanaście książek – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

przejdź do tej książki

zobacz wszystkie recenzje/zapowiedzi

katalog pdf

partnerzy

newsletter

(i wpisz nazwę wydawnictwa)

by otrzymywać newsletter


RSS wydarzeniaWydawnictwo Akcent

© BC Edukacja sp. z o.o. 2011