Recenzja autobiografii George'a W. Busha w „Polsce The Times Dzienniku Zachodnim”

Na co dzień był na pierwszych stronach gazet. Mówiły o nim media całego świata. Był na świeczniku. George Walker Bush, jako czterdziesty trzeci  prezydent Stanów Zjednoczonych spędził w Białym Domu osiem lat. Teraz nadszedł czas na odsłonięcie kulis – pisze Adam Szaja.

W autobiografiach politycy zazwyczaj chcą się wybielić przed wyborcami, a przede wszystkim przed historią. George W. Bush w swojej książce odkrywa wiele kart. Przyznaje się miedzy innymi do prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, na co nawet po czasie, decyduje się bardzo niewiele osób publicznych. „Kluczowe decyzje” to opis drogi Busha od czasów studenckich do Gabinetu Owalnego.  Książka pokazuje jakie decyzje  musiał podjąć,  przyszły jeszcze wtedy prezydent, w związku ze swoim problemem alkoholowym. Dowiadujemy się też jakie wyzwania czekały na niego, gdy został już gubernatorem Teksasu.

                Wydaje się jednak, że tym, co najbardziej wciągnie czytelnika, jest historia zamachu na World Trade Center. George W. Bush praktycznie minuta po minucie opisuje ten dzień. Dowiadujemy się gdzie był, i co robił kilka godzin, minut, sekund, przed atakiem terrorystycznym. Na szczęście, nie jest to sucha kronikarska relacja, ale przyprawiona dużą dawką osobistych odczuć i przemyśleń prezydenta opowieść.  Dla zainteresowanych historią wojen oraz dyplomacji na pewno ciekawy okaże się fragment o konflikcie  w Afganistanie, czy o  działaniach podjętych by odnaleźć Osamę bin Ladena.

                Autobiografia Georga Walkera Busha jest lekturą obowiązkową, nie tylko dla historyków, politologów, czy polityków. Tą książką wypada przeczytać, by zobaczyć jak wygląda codzienne życie najbardziej rozpoznawalnej osoby na świecie – prezydenta Stanów Zjednoczonych. Życie, które z punktu widzenia widza, czy czytelnika gazet wydaje się piękne i bezproblemowe. W rzeczywistości, po przeczytaniu tej książki, niewielu chciałoby się znaleźć przy biurku w Gabinecie Owalnym.

Adam Szaja, Polska The Times Dziennik Zachodni

Więcej o książce na blogu autora: www.smakksiazki.eu

przejdź do tej książki

zobacz wszystkie recenzje/zapowiedzi

katalog pdf

partnerzy

newsletter

(i wpisz nazwę wydawnictwa)

by otrzymywać newsletter


RSS wydarzeniaWydawnictwo Akcent

© BC Edukacja sp. z o.o. 2011