Jan Costin Wagner w Polsce

2013-01-14

Jan Costin Wagner, utalentowany i uhonorowany wieloma nagrodami młody pisarz i muzyk z Niemiec, w środę, czwartek i piątek gości w Polsce. Spotkania z autorem odbędą się w Warszawie, w Krakowie i we Wrocławiu. Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Zapraszamy!

Jan Costin Wagner urodził się w 1972 roku w Langen w Niemczech. Mieszka w Niemczech, tam pracuje jako pisarz i muzyk. Jednak jego drugim domem jest Finlandia – ojczyzna jego żony Niiny. – Umiejscowiłem akcję w Finlandii. Nie dlatego, że Finlandia jest smutna, lecz dlatego, że ją kocham i noszę głęboko w swym sercu, dlatego, że jest dla mnie ojczyzną i dlatego, że równocześnie pozostaje dla mnie zagadką. Zagadkowa ojczyzna. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca akcji – mówił niedawno Jan Costin Wagner w wywiadzie dla portalu Zbrodnia w Bibliotece.

Niemiecki ekspert literatury kryminalnej Tobias Gohlis zalicza Wagnera do autorów, którzy – zwłaszcza za granicą – tworzą wizerunek współczesnej „niemieckiej powieści kryminalnej”. Gohlis zaznacza jednak, że Wagner, „mistrz moralnej niepewności”, nie przywiązuje szczególnej wagi do tego, by jego książki odpowiadały regułom gatunku. Sam Wagner mówi o swojej twórczości: –Całe moje pisarstwo krąży w ostatecznym rozrachunku wokół próby odnalezienia języka wyrażającego odczucia ludzi w skrajnych sytuacjach stanowiących egzystencjalne zagrożenie (…). Pragnę siebie i czytelnika skonfrontować z katastrofalnymi stanowiskami wyjściowymi, by jednak w końcu odnaleźć te chwile, w których życie pokonuje śmierć.

Jak na swoim blogu stwierdza krytyk literacki Robert Ostaszewski, Wagner pisze o stracie, ścieżkach życia, które niespodziewanie skręcają na manowce, klęskach, które albo niszczą ludzi, albo dają im impuls do zmiany (…). Wagner nie moralizuje, nie ocenia działań i wyborów swoich bohaterów. Pokazuje ich w momentach psychicznego i emocjonalnego rozchwiania.

Do tej pory w Polsce ukazały się dwie książki Wagnera z komisarzem Kimmo Joentą: „Księżyc z lodu” oraz „Milczenie”. Na podstawie tej drugiej powieści został nakręcony thriller „Cisza” w reżyserii Barana bo Odara, który niedawno miał swoją polską premierę. Do księgarń trafiła właśnie najnowsza książka z komisarzem Joentą pt. "Zima lwów".

Powieści Wagnera zostały dotąd przetłumaczone na 14 języków. Amerykańskie wydanie kryminału Księżyc z lodu” w 2008 roku znalazło się na liście książek nominowanych do prestiżowej nagrody literackiej Los Angeles Times Book Prize. Za książkę Milczenie” autor otrzymał w 2008 roku nagrodę Deutscher Krimipreis za najlepszy niemiecki kryminał, a w 2010 roku został nominowany do francuskiej nagrody Prix du polar européen za najlepszy kryminał europejski przetłumaczony na język francuski.

Jan Costin Wagner przyjedzie do Polski na zaproszenie Goethe Institut, wydawnictwa Akcent i organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Terminy spotkań:

23 listopada: Goethe Institut w Warszawie, ul. Chmielna 13 A, godz. 18:00. Spotkanie poprowadzi pani Bożena Kojro, tłumaczka literatury fińskiej

24 listopada: Goethe Institut w Krakowie, Rynek Główny 20, godz. 18:30

25 listopada: Mediateka we Wrocławiu, Plac Teatralny 5, godz. 19:00. Spotkanie z Janem Costinem Wagnerem i Alicią Gimenez-Bartlett poprowadzą Ewa Malec i Szymon Kloska

Pisarz przygotował dla swoich czytelników w Polsce małą niespodziankę. Napiszemy o tym już wkrótce.

Kontakt dla mediów: Zofia Matejewska, tel. 606 616 522, e-mail: zofia.matejewska@wydawnictwoakcent.pl

zobacz wszystkie wydarzenia

katalog pdf

partnerzy

newsletter

(i wpisz nazwę wydawnictwa)

by otrzymywać newsletter


RSS wydarzeniaWydawnictwo Akcent

© BC Edukacja sp. z o.o. 2011